Sahte Altın Nasıl Anlaşılır


Sahte Altın Nasıl Ayırt Edilir? Gerçek ve Sahte Altın Arasındaki farklar Nelerdir?

Altın geçmişten günümüze en iyi yatırım araçları arasında yer almaktadır. Yatırımcılar için en güvenli ve kazançlı yatırım araçlarından biridir. Genellikle yatırımlarını uzun vadeli olarak yapmak isteyenler altına yönelmektedir. Son yıllarda altın fiyatlarındaki artış sebebiyle altın daha da cazip bir yatırım aracı haline gelmiştir. Bu kadar önemli bir yatırım aracı her şey de olduğu gibi kötüye kullanılabiliyor. Düğünlerde takılan sahte altınlardan tutunda, kuyumcularda satılan sahte altınlara kadar. Sahte altını bilmeyerek alanlar olsa da bilerek alanların sayısı da oldukça fazla. İsteyerek alanların genellikle düğünlerde takmak için alanlar olduğu düşünülmektedir. Bu duruma paralel olarak piyasada en çok rastlanan sahte altın türleri çeyrek altınlar ve yarım altınlar olmaktadır.

Özellikle tüketiciler için altının gerçek olup olmadığını anlamak biraz zordur. Öyle ki bazı durumlarda altın işi ile uğraşanlar ve kuyumcular bile zor ayırt edebilmektedir. Çok net olmasa da sahte altın ile gerçek altın arasındaki bazı farkları sizlere paylaşarak bilgilendirmeye çalışalım;

Altın gerçek mi, sahte mi nasıl anlaşılır?

Altın
Altın
  • Her altın çeşidinin üzerinde mutlaka ayar damgası bulunmalıdır. Altınlarda milyem olarak yada rakam ile ayarları damgalanmıştır. Örneğin 22 ayar bir altının üzerinde ”22” ya da ”916” şeklinde yazı(ayar damgası) bulunur. Altın alırken mutlaka ayar damgası kontrol edilmeli ve ayar damgası bulunmayan altınlar alınmamalıdır.
  • Altının dış kısmı bir cisim ile çizilerek iç kısımda renk değişikliği olup olmadığı kontrol edilebilir. Eğer renk değişikliği var ise altın gerçek değildir.
  • Altın manyetik bir yapıda değildir. Eğer gerçek altına mıknatıs yaklaştırırsanız hiç bir çekim olmadığını göreceksiniz.
  • Gerçek altınının ağırlığı sahte altınlara göre daha fazladır. Bu sebeple gerçek altın düz bir zemine atıldığı zaman daha tok ve net bir ses çıkarır.
  • Son olarak sahteyle gerçek arasında anlamanın bir yöntemi daha vardır. Bu yöntem sarraflarda yada kuyumcularda bulunan onların kullandığı mihenk taşıdır. Gerçek altın bu taşa sürüldüğünde taşta iz kalır. Ancak sahte altın mihenk taşına sürülürse hiçbir iz kalmaz yada iz silinebilirdir. Bu yöntemler ile tüketicilerin altının gerçek olup olmadığını anlaması  büyük ölçüde kolaylaşır ancak kesin değildir. En garantili yöntem ise bu işten anlayan bir uzmana danışmaktır.
  • Altın fiyatı her yerde aynıdır. Günlük ve saatlik olarak belirlenir. Hiçbir zaman altın piyasa fiyatının daha altında satılmaz. Eğer satılıyorsa sahte altındır. Piyasa fiyatlarını bilerek altın almak biraz da olsa sahte altın tehlikesinden sizi koruyabilir.
  • Altından olmayan materyallerin altın kaplama yapılarak altınmış gibi satılmaya çalışılmaktadır. Tüketicilerin altın alırken tanıdıkları kuyumculardan veya markalardan altın alışverişi yapmaları sahte altın riskini ortadan kaldırmaktadır. O yüzden altınlarınızı güvendiğiniz yerlerden almaya özen gösterin.
  • Markalı altın almakta bu sahte altın riskini azaltmaktadır. Yine de aldığınız altın veya altın eşyaların ayar damgalarını da kontrol etmeyi ve aynı zamanda gramını da bakmayı ihmal etmeyin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.