Reşat Altın Nedir Kaç Gram ve Ayar


Reşat altın ne demektir? Reşat altın özellikleri 

Miladi 1909 yılında Sultan beşinci Mehmet Reşad tarafından bastırılan bu altın Sultan beşinci Mehmet Reşad’ın ismini taşımaktadır. 10 yıl tahtta kalan padişahın basımını yaptırdığı bu altının kenarlarında Defne yaprağı ve çapraz iki meşale bulundurmaktadır. Hamid altında olduğu gibi altının ön orta yüzünde Osmanlı tuğrası ve kaçıncı yıla ait olduğunu gösteren tarihi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise bu altının İstanbul Darphanesinde basıldığı yazmaktadır. Reşad altını hamid altından ayıran tek şey görünümüdür. Diğer özellikleri ve fiyatları aynıdır.

Reşat Altın
Reşat Altın

Reşad altın da Hamid altın gibi Osmanlı altınlarından biridir. Bugün piyasada bulunan ve reşad altın olarak satılan altınlar bazen orijinal Reşad altınlardan olmayabiliyor. Siz özellikle Reşad altının orjinaline sahip olmak istiyorsanız altın satın alacağınız kuyumcunun güvenilir bir kuyumcu olmasına özen gösterin. Satın aldığınız altının Reşat altın olduğuna dair sertifikalı bir yazı ya da bir kart talep ederek aldığınız ürünün orijinal olduğunu belgeleyin.  Reşad altın bozdurma işlemi de aynı şekilde titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.

Reşat altın 22 ayar ve yaklaşık olarak 7.2 gramdır. 2.5’luk Reşad altın  35 mm, 18 gramdır. 5’li Reşad altın  45mm, 36 gramdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.