Külçe Altın Hakkında Bilgi


Altının dikdörtgen şeklinde dökümü ve sonrasında soğutulmasıyla oluşturulan, özellikle bankalar ve uluslararası altın ticaretinde kullanılan dökümlere külçe altın ismi verilmektedir. Külçe altın, birkaç gram olarak piyasada rahatça bulunabilir.

Külçe altın ülkemizde yatırım amacı olarak kullanılan en yaygın madendir. Külçe altınlar 1 gramdan başlayıp 10 kilograma kadar bulunabilir ve tonlarca satın alınabilir. 24 ayar(kırat) halinde eritilerek kalıplara dökülen bu altın için işçilik aranmaz. Külçe altın Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ve Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından kabul görmüştür ayrıca her ne kadar ayar(kırat) değeri ülkeden ülkeye değişse de külçe altın ağırlıkları hemen hemen aynıdır. Külçe altınların sertifika ile satılmaları zorunludur ve sertifikalarında nerede üretildiği kilosu ve saflık derecesi belirtilmelidir.

Külçe Altın
Külçe Altın

Külçe altın ağırlığı ve ağırlığına bağlı olarak fiyatı dolayısıyla herkes tarafından alınabilecek bir
maden değildir. Bu yüzden ülkemizde gram altın uygulaması başlatılmıştır. İnsanlar altını gram halinde alıp saklayabilirler. Ayrıca külçe altın almak isteyenler dilerse İstanbul Altın Rafinerisinden satın alabilir ve orada muhafaza edebilirler. Günümüzde külçe altın 1 gram, 5 gram, 10 gram, 50 gram ve 100 gram olarak da satılabilir.

Külçe altının yatırım amaçlı kullanılmasının en önemli sebebi ise satın aldıktan sonra tekrar satarken değer kaybetmiyor olmasıdır. 1 gram ve onun gibi daha az kilogramlarda üretilen altınlara da külçe şekli verilir bu yüzden onların ismi de külçe altın olarak geçer. Aynı 1 kilogramlık külçe altınlar gibi diğer altınlarda da satarken değer düşüklüğü yaşanmaz.  Ülkemizde bu tür altınlar bütün kuyumcularda bulunabilir ve bu altınları da alırken üstünde gramı ve ayarı yazar. Ayrıca siz bu altınları alırken yanında sertifikaları da size verilir.

Külçe altınlar 24 ayardır ve sertifikalı altınlardır. Sertifikada altının üretim yeri, ağırlığı ve saflığı belirtilir. Bu altın türünün ağırlığı ve saflığı dünya genelinde standarttır. Külçe altın fiyatları dünya piyasalarına göre belirlenir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.