Hurda Altın Hakkında Bilgi


Hurda altın, özellikle takı sektöründe önemli bir yer tutan ürünleri kapsamaktadır. En genel açıklamayla, kullanılmış ve eskimiş ikinci el altın takılar “hurda altın” olarak isimlendirilmektedir. Hurda altın genellikle işçiliği çok olan eskimiş ya da hasarlı takılar için kullanılan bir tabirdir.(Kolye, bileklik, küpe gibi)

Hurda altın, sıradan müşterilerin alabileceği ürünler değildir; çünkü kuyumcular tarafından satılmamaktadır. Diğer yandan, müşterinin edindiği  ve satmaya karar verdiği altın takılar ikinci el altın olarak satılabilir. Bunların satışı sırasında ise dikkate alınan değer kaç ayar (karat) olduklarıdır. Bunun belirlenmesi sonrasında alım fiyatı sunulur ve müşteri razıysa satış gerçekleştirilir. Bu mikro düzeyde kuyumcudan kuyumcuya değişiklik gösteren rakamlarla yapılmaktadır. Hurda altın fiyatları altının alış fiyatına ve ayarına göre hesaplanır. Örneğin 22 ayar bir bileziğin fiyatı; bileziğin gramı ve 22 ayar altının o günkü alış fiyatı çarpılarak bulunur.

Kuyumcular satın aldıkları hurda altını genellikle eriterek yeni takı üretiminde kullanırlar. Ancak bazen de cilası ve tamiri yapıldıktan sonra ikinci el olarak tekrar satışa sunulmaktadır.

Kuyumcuların ellerine geçen hurda altını satışı ise daha sabit fiyatlarla yapılmaktadır. Hurda altınların ayar ve cinslerine göre tıpkı dövizde olduğu gibi bir kur açıklanır ve o kura göre satışlar yapılmaktadır. Kuyumcular, genelde anlaşmalı oldukları ve uzun vadeli çalıştıkları firmalara günlük, haftalık gibi belli periyotlarda hurda altınlarını satarak nakit ya da ziynet eşyası gereksinimlerini giderebilmektedir.

Satılan hurda altın, tekrar kullanılmak üzere bir dizi işlemden geçirilir. Örneğin birkaç hurda altın yüzük, bir bilezik olarak çıkabilmektedir. Yalnız bu işlem kolay değildir; çünkü hem altının içeriğindeki yabancı maddelerden ayrıştırılması zahmetlidir (%100 saf altın değilse), hem de altın doğası gereği kolayca eritilip zanaat eserine dönüştürülemez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.