Hamit Altın Nedir Kaç Gram ve Kaç Ayar


Hamit altın ne demektir? Hamit altın özellikleri

Miladi 1876 yılında Sultan ikinci Abdülhamid döneminde çıkarılan bu altın ismini de Sultan Abdülhamid’in adından almıştır. Bu altının kimi basımları etkisini kaybederek tedavülden kalkmış ya da çok az sayıda bulunmaktadır. Üzerinde işleme olarak defneyaprağından çelenk ve alt birleşmelerinde de iki tane meşale çapraz şekilde bulunur. Hamid altının orta kısmında ise Osmanlı’nın ünlü Tuğrası ve Abdülhamid’in imzası bulunmaktadır. Osmanlı Tuğrasının altında ise altının hangi yıla ait olduğunu anlamak için basım yılı da işlenmiştir. Altının arka yüzünde ise bu altının Osmanlı İstanbul Darphanesi’nde yapıldığını belirten yazı bulunmaktadır. Bu altın normalde kulpsuz olarak çıkarılmıştır.

Hamit Altın
Hamit Altın

Hamit Altın yaklaşık olarak 7.2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır ancak piyasada 2.5 ve 5’lik olarak bulunur. 2.5’luk Hamit Altın 18 gramdır ve 35 mm çapındadır. 5’lik Hamit Altın ise 36 gram ağırlığında olup 45 mm çapındadır.

Ancak daha sonra kullanım amacına göre kulp eklenerek de kullanılmıştır. Altına ilave edilen kulp sarı madenden yapılır ve böylelikle Hamid altın kolye ucu ve küpe olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Osmanlı tarihinden günümüze kadar gelen bu altın tarihimiz için önemini korurken reşad altın ve cumhuriyet altınına oranla daha pahalıdır.

Hamid altın bugünün altın piyasasında da an itibariyle yükselişini korumaktadır. Hamid altın ve reşad altın arasındaki tek fark görünüş özellikleridir. Bunun dışında gram ve ayar özellikleri aynıdır. 2.5 ve 5’liği vardır.

Güncel altın fiyatları, takip etmek için lütfen tıklayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.