Bilgi Bankası · 12 Ağustos 2021 0

Fatura ödeme merkezi açmak kaç para?

Fatura ödeme merkezi açmak başvuru yaptığınız ödeme kuruluşuna göre değişir. Sektörde ücretsiz fatura ödeme merkezi açmak mümkün ve aynı zamanda teminat isteyerek veya giriş bedeli ödeyerek dahil olabileceğiniz sistemler var. En doğru cevap sizin tercihiniz nasılsa öyle fatura ödeme merkezi açabilirsiniz.

Analiz ediyorsunuz tüm fatura ödeme merkezi temsilciliği veren kuruluşları ve karar veriyorsunuz. Bu noktada tek önemli olan nokta analiz ettiğiniz kurum acaba yasal mıdır? Buna önem vermelisiniz çünkü günümüzde kaçak föm yani kaçak fatura ödeme merkezi olarak adlandırılan birçok kişi veya kurum hala aktif bir şekilde çalışmakta. Mesela bankacılık denetleme ve düzenleme kurumunun web sitesine giriş yaparak hangi ödeme kuruluşları yasal olarak hizmet veriyor hangileri kaça bunu analiz edebilirisiniz çünkü tam bir listesi var yasal olanların. Şimdi gider bir ödeme kuruluşu sanıp bayilik alırsınız mağdur olursunuz bu duruma maruz kalmanızı istemeyiz.

Fatura ödeme merkezi açmanın maliyeti çoğu firmada ücretli. Teminat ödemeniz gerekli. Ayrıca ipotekte istiyorlar. Bazıları giriş bedeli istiyor. Bazıları size yazıcı veya pos cihazı satmak istiyor.

Mesela Föy Fatura Ödeme Kuruluşu hiçbir ücret istemeden size fatura ödeme merkezi bayiliği verebiliyor. Üstelik makbuz ücreti talep etmiyor ve kredi kartlı fatura tahsilatı işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz ancak bazı firmalar da föy fatura ile aynı şartlara aynı imkanlara sahip olmasına rağmen teminat isteyebiliyor. Mesela Nkolay adındaki bir firma 50 bin lira teminat istiyor. Veya Faturamatik firması diyor ki size pos cihazı vereyim bana 3000 lira verin.

Hal böyle olunca bu sorunun cevabı çok net. Fatura ödeme merkezi açmak bedava. Ancak sizin analiz sonucunuzun doğrultusunda teminat veya ipotek verebilirsiniz.

Şimdi fatura ödeme merkezi açmak için ihtiyaç sadece fatura ödeme merkezi bayiliği almak değil tabi ki. Aynı zamanda sizin işletmenizi açmanız gerekiyor. Bu noktada kirası en düşük bir yer bulsanız 1500 lira olsa 3000 lirada depozito. Eder 4500 lira. İç mekan için aldığını dekorasyon ürünlerine 5000 lira harcasanız. Dış mekan reklamasyon ürünleri için yine bir harcama yapmanız gerekecektir elbet her işlem sizin ne kadar harcamayı tercih etmenizle alakalı olarak artacak veya azalacaktır.