Enflasyon Nedir?


Genelde gelişmekte olan ülkelerde enflasyon kelimesini duymayan yoktur. En kısa anlamıyla Enflasyon, bir ülkenin parasının satın alma gücünün düşmesine denir. Bu durum hizmet ve mal fiyatlarının ücret artışlarından daha hızlı yükselmesi ile meydana gelir. Örneğin bir ekmeğin fiyatı 5 yıl içinde yüzde 50 artmış olsun. Aynı 5 yıllık dönemde ise asgari ücret artışı toplamda yüzde 30 arttı ise bu ortamda yaşayan birinin alım gücü yüzde 20 oranında düşmüş demektir.

Enflasyonun başka bir sebebi de borçlar ya da başka nedenlerle ödeme güçlüğü yaşanan durumlarda devletlerin para arzını artırmasıdır. Yani para basmaktır. Artan para miktarı mal ve hizmet talebini de artırır. Artan talep ile mal ve hizmet fiyatlarında artış meydana gelir. Bu nedenle para emisyonunun artışı enflasyonu da beraberinde getirir. Paranın basılması ile para miktarı artmış olsa da yabancı paralar karşısında değer kaybetmeye başlar.

Enflasyona en iyi örneklerden biri de Almanya’dır. Şu anki durumuyla dünyada en fazla üretim yapan ve hiç açık vermeyen bu ülkenin bir zamanlar hiper enflasyona maruz kaldığını biliyor muydunuz? Almanya savaşlardan sonra ekonomik krize girmiştir. Bu nedenle o dönem darphanelerin sürekli para basması ile ülkede hiper enflasyon yaşanmıştır. Hiper enflasyon tahmin edebileceğiniz gibi fiyatların enflasyona oranla kontrolsüz bir şekilde artmaya başlamasıdır. Bu durumla ilgili çok vahim bir hikaye anlatılır. Almanya’da enflasyon o kadar kontrolden çıkmış ki çalışanların maaşları günlük olarak verilmeye başlanmış. Çalışanların aldığı günlük maaşlar öğle arasında eşlerine ya da yakınlarına vermezler ve onlarda o anda bir şey alamazlarsa akşama o para ile hiçbir şey alınamıyormuş. Birkaç yüz milyar mark ile ancak bir ekmek alınabiliyordu.

Üretimin aksaması ve buna mukabil arzın talebi karşılamaması da enflasyon nedenlerinden biridir. Enflasyon ortamında gelir dağılımında bozulmalar başlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.