Beyaz Altının Özellikleri ve Kullanım Alanları


Beyaz altın sarı altın ile aynı özelliklere sahiptir. Beyaz altın alaşımında beyaz rengi vermesi için nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi maddeler kullanılır. Zaman içinde rodyum kaplama aşınabileceği için beyaz altınlarda sararma meydana gelebilir.

Beyaz altınlar genellikle görünümleri itibarı ile vitrinleri süsleyen takı modelleridir. Beyaz altın ışığı iyi yansıtır ve hoş görünür. Bu özelliği ile özellikle pırlantalar ve renkli taşlarla büyük uyum sağlar. Beyaz ve sarı altının birlikte kullanıldığı modeller müşteriler tarafından büyük beğeni toplar. Beyaz altının diğer altınlardan ayar olarak bir farkı yoktur. Altının ayarı rengine göre değişiklik göstermez. Altın takı olarak yüzükten kolyeye, bilezikten küpeye ve setlere kadar pek çok modelde beyaz altın kullanılmaktadır. Beyaz altın sarı altına göre daha spor ve gündelik kullanıma uygun görüntüdedir. Bu durum popülerliğini artırmaktadır.

Tarih boyunca hep beğenilen ve değerli bir madde olan altının farklı renkleri olmasına rağmen en çok tercih edilen rengi sarıdır. Kuyumcu vitrininde beğenilen modeller özel siparişlerle istenilen renkte de üretilebilir. Evliliğin ve bağlılığın sembolü olan altın ülkemizde yatırım amaçlı da rağbet görmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.