Altın Renkleri Nasıl Belirlenir


Altın , parlak sarı rengi ve ışıltılı görünümü ile tarih boyunca insanların ilgisini çekmiş ve dünyanın her yerinde kıymetli bir maden haline gelmiştir. Güzel görünümünün yanında çok kolay işlenebilen ve dış etkenlerden etkilenmeyen dayanıklı yapısı ile bu ilgi daha da artmıştır. Altın tepkimeye girmeyen bir maden olduğundan doğada bulunan diğer metallerden farklı olarak; paslanma, kararma ve oksitlenme yapmaz. Ancak saf altın yumuşak ve kırılgan olduğundan takı yapımına uygun değildir. Saf altının takı yapımına uygun bir hale gelmesi için farklı metaller ile karıştırılır. Bu karışım sonucunda altının renginde değişiklikler meydana gelir. Ortaya çıkan yeni renk karışımda kullanılan maddeye ve miktarına göre farklılık gösterir. Bir başak ifade ile, altın renginin belirlenmesinde kullanılan metal ve bu metalin miktarı etkilidir. 24 ayar, yani saf altın parlak sarı renktedir. Saf altın ve alaşımları sonucu oluşan farklı renkleri ayrı ayrı incelemekte fayda var.

Sarı altın : Altının ilk halinin rengi sarıdır. Yani doğada bulunan işlenmemiş saf altın sarı renktedir.

Yeşil altın : Saf altının gümüş ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan yeşil renkli altındır.

Beyaz altın : Saf altın, nikel ve platin karışımından oluşan altın türüdür. Bu karışım sonucunda ortaya çıkan renk kirli beyaz tonundadır. Bir sonraki aşamada radyum ile kaplanarak parlak beyaz görünümü elde edilir.

Kırmızı altın : Saf altının bakır ile karıştırılması sonucu kırmızı altın meydana gelir.

Yukarıda da görüldüğü gibi altının çeşitli renkleri bulunmakta ancak geçmişte olduğu gibi günümüzde de en çok tercih edileni sarı altındır. Takı sektöründe ağırlıklı olarak sarı renkli altın üretimi yapmaktadır.

Altının değerinin belirlenmesinde rengin hiçbir etkisi yoktur. Burada önemli olan altının ayarıdır. Örneğin 18 ayar beyaz altın ile yine 18 ayar yeşil altının fiyatı aynıdır. Fiyat belirlenirken altının ayarı ve o günkü altın fiyatları doğrultusunda hesaplamalar yapılır.

Güncel altın fiyatları, döviz kurları ve banka altın fiyatlarını sitemizden takip edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.