Altın Nasıl Çıkarılır? Altının Özellikleri Nelerdir?


İnsanın faydalandığı ilk metallerden biri olan altın, her dönemde insanlar tarafından rağbet görmüş ve görmeye de devam etmektedir. Metallerin kralı olarak anılan altın, doğada çok yaygın olsa da yüzde oranlarının çok düşük olması nedeniyle verimli işletmeciliğe elverişli bölgelere çok nadir rastlanır. 

Altın yatakları birincil ve ikincil yataklar olmak üzere ikiye ayrılır. Birincil yataklar genelde kuvars bakımından zengin kayalardan oluşur. İkincil yataklar ise birincil yatakların aşınmasından kaynaklanan alüvyon kökenli çökellerdir.

Dünyada üretilen altının büyük bir bölümü kuvarslı, altınlı kumlardan çıkarılır. Minerallere mekanik ya da kimyasal işlemlerin uygulanması yoluyla altın ayrılır. Mekanik yöntemde mineral öğütülüp ince toz haline getirildikten sonra su ve yağ içerikli bir karışımda yıkanır.

Siyanürleme yöntemi ise daha yaygındır. Bu yöntemde metal geniş havuzlar içinde potasyum siyanür ya da sodyum siyanür içinde çözündürüldükten sonra çinko ve alüminyumla işlenir ve böylece altının çökelmesi sağlanır.

Altını arındırmak için önce metal, altın klorüre dönüştürülür. Bu bileşik elektrolizle ayrıştırılır. Yabancı metaller çamur içinde toplaşır.

Dünyada altın üretiminde başı çeken ülkeler sırasıyla Çin, Avustralya, ABD, Rusya ve Güney Afrika’dır. Altının takı olarak üretimi konusunda ise ABD, Hindistan, Türkiye başı çeker. Türkiye’deki altın madenleri ise Bergama, Balıkesir, Gümüşhane, Erzincan, İzmir, Gümüşhane, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Konya, Sivas’ta yer alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.