Altın Çeşitleri


Parlak sarı rengi, asitlere karşı gösterdiği dayanıklılık, doğada bulunabilmesi ve kolay işlenebilir olması insanoğlunun dikkatini çekmektedir. Havadan ve sudan etkilenmeyen metal paslanmaz, kararmaz ve ışıltısını kaybetmez. Saf haldeyken kolay şekil alabilmesi istenen forma girmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sebebiyle altın tarih boyunca en kıymetli metaller arasında sayılmaktadır. Altın çeşitleri pek çok farklı fiyat seçeneği ile her bütçeye uygun alternatifler sunmaktadır.

Cumhuriyet Altını aynı zamanda Ata Altını adıyla da bilinir. 22 ayardır. 22 mm çapında ve 7,20 gram ağırlığında olan Ata Lira kulpsuz olarak satılmaktadır. Düğünlerin değişilmez takılarındandır. Altın çeşitleri arasında yatırım amacıyla tercih edilen modeller arasındadır. Ziynet Altın aynı zamanda Tam Altın adı ile de bilinmektedir. 4 çeyrek altına eşittir. Kulplu olarak satışa sunulmaktadır. Yarım Altın Cumhuriyet Lirasının yarısıdır. Yarımlık olarak da adlandırılır.

Çeyrek Altın 22 ayardır. 18 mm çapında ve 1,75 gram ağırlığındadır. Çeyrek Altın hediye amaçlı çok satılır. Hediye amaçlı olanlar kurdele takılabilmesi için kulplu olarak satışa sunulmaktadır. Yatırım amaçlı kulpsuz modelleri de vardır. Ülkemizde düğünlerde ve yeni doğan hediyesi olarak çok tercih edilen bir çeşittir. Reşat Altın Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır.

Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir. 22 ayardır ve 7,2 gramdır. Hamit Altın Osmanlı dönemi parası ve ziynet eşyasıdır. Reşat altını ile antik değere sahiptir. Külçe Altın altın şirketlerinin yeniden değerlendirme amaçlı eritilip külçe haline getirilir. Gram Altın İstanbul Altın Rafinerisinin tescilli markasıdır. 1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gramdan oluşur. 995 ya da 999,9 saflıkta küçük altın külçeleridir.

Altın çeşitleri sadece yatırım amaçlı ya da hediyelik modellerle sınırlı değildir. 14 ayar ürünler, 22 ayar ürünler, pırlantalı ürünler, sarrafiye ürünler ve özel günler için hediye seçenekleri farklı modellere ve zevklere göre seçenekler sunmaktadır. 14 ayar ürünler arasında yüzükler, küpeler, bileklikler, kolyeler, setler ve alyanslar yaratıcı modellerle müşterilerin beğenisine sunulur. 22 ayar ürünler bilezikler, mega bilezikler, bileklikler, 22 ayar setler, küpeler ve yüzükler bulunmaktadır. Setler küpe, bileklik ve kolyeden oluşmaktadır.

Altın ve pırlantadan oluşan ürünler tek taş ve beştaş yüzükler, kolye ve küpeler, setler ve elmas taşlı ürünleri beğeniye sunmaktadır. Özel gün seçenekleri arasında anneler günü, sevgililer günü, öğretmenler günü ve babalar günü ürünleri bulunmaktadır. Ülkemizde altın değerli bir hediyedir. Önem verilen ve sevilen kişilere alınacak hediyelerde ilk akla gelen seçenektir.

Ülkemizde sünnet, yeni doğan ve evlilik hediyesi olarak tercih edilen ürünlerin başında altın gelir. Takı ve aksesuar amacıyla alınan altınlar olduğu kadar yatırım amaçlı alımlarda yapılır. Özel günlerde, söz, nişan ve düğünlerde ürün üzerinde isim veya mesaj yazdırılması çok tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca altın ürünler hediye ve yatırım amaçlı kullanılmanın dışında aile büyüklerinden miras kaldığı takdirde hatıra olarak da  manevi değer kazanırlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.