Altın Bilezik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Altın bilezik alırken zarar etmemek için bilmemiz gereken bazı hususları burada anlatacağız ancak öncelikle genel anlamda altın işçiliğini tanımlamakta fayda var.

Altın işçiliği :

Altına şekil vermek ve ince işçiliğini yaparak estetik bir görünüm kazandırmak için yapılan çalışmaların tümüne altın işçiliği denir. İşçilik kalıplar kullanılarak, tıraşlanarak ve son yıllarda modern makinelerle yapılsa da el işçiliği gerektirmektedir. Altın takılarda fiyatlara işçilik ücreti eklenir. Yani altının gramı dışında işçiliği de hesaplanır ve fiyata dahil edilir. İşçilik modellere göre farklılık gösterebilir. Kimi takılarda fazla işçilik varken kiminde ise çok az işçilik vardır. Ancak takıların tümünde işçilik vardır ve ücretlendirilir. Kuyumcular karı büyük oranda işçilik üzerinden elde etmektedirler. Ayrıca altına şekil verilirken özellikle desen ve tıraşlama esnasında bir miktar altın kullanılmaz hale gelir ve bu da alıcıya fiyat farkı olarak yansıtılır.

Bilezik alırken bilmemiz gerekenler:

Altın Bilezik
Altın Bilezik


Altın takılar arasında en fazla işleme tabii tutulan takılardan biride bileziklerdir. Bilezikteki desen ve kıvrım gibi işlemeler işçiliğin esas konularındandır ve ciddi emek ister. Ayrıca bu işlemler esnasında bir miktar altın kullanılamaz hale gelmektedir.

Örneğin 9 gramlık bir bileziğin üretiminde kullanılan altın 10 gram ise bunun 1 gramı işçilik sayılmakta ve kullanılamaz hale gelen 1 gram altın alıcıya yansıtılmaktadır. Yani bilezikleri satın alırken işçilik ve işçilik esnasında kullanılamaz hale gelen altının ücretini de ödersiniz. Bu sebeple bilezik alırken zarar etmek istemiyorsak mümkün olduğunca az işçilikli bilezikleri tercih etmeliyiz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konuda bileziği alırken zarar edersiniz yani işçilik ücretini alırken ödersiniz. Satarken işçilik söz konusu değildir Kuyumcular bileziği bozarken sadece gramını ve ayarını hesaba katarlar. Örneğin 10 gram düz bilezikle, 10 gram burma bileziğin bozuş fiyatı aynıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda bileziğin ayarıdır. Ayarı yüksek bilezikler her zaman iyi yatırım araçlarından biridir.

Kısacası bilezik alırken yüksek ayarlı ve işçiliği çok düşük olan bir bilezikleri tercih etmeliyiz. Böylelikle bozduruken zararı minimum seviyeye indirmiş oluruz.Altın Bilezik


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.